مطالبه رئیس نظام مهندسی قم در خطبه های پیش از نماز جمعه

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان قم گفت: توقعی که مجموعه مهندسان از نمایندگان مجلس دارند توجه به اشتغال مهندسان با توجه به حجم فارغ التحصیلان در این زمینه و توجه به معیشت آنان است.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، امین مقومی در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه این هفته قم به مناسبت در پیش بودن پنجم اسفندماه روز مهندس با اشاره به اینکه نقش مهندسان در بخش‌های مختلف جامعه بر همگان روشن است، گفت: مهندسان در تمامی عرصه‌ها نقش مؤثری داشتند و در دوران دفاع مقدس و مهندسی جنگ مهندسان خدمات زیادی ارائه دادند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه در پیشرفت‌های مختلف کشور هم در شرایط کنونی، مهندسان نقش فراوانی دارند ادامه داد: امروز تقریباً در هر خانواده یک مهندس فارغ التحصیل حضور دارد و بر اساس آمارها، کشور ما بین رتبه دوم و سوم جهان در زمینه تعداد مهندسان فارغ التحصیل است.
مقومی به تاریخچه تشکیل سازمان نظام مهندسی اشاره و بیان کرد: حفظ سرمایه‌های ملی در کنترل ساخت و ساز از جمله اهداف این قانون بود که این سازمان نقش حاکمیتی در این زمینه را ایفا می‌کند.
وی افزود: از تشکیل سازمان نظام مهندسی ساختمان می‌توان با عنوان دستاورد انقلاب و گام دوم انقلاب بیان کرد و آن چیزی که در ساخت و ساز باید رعایت شود مقررات ملی ساختمان است که بعد از تصویب قانون مقررات ۲۲ جلدی در زمینه ساختمان، تدوین و ابلاغ شده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان قم با تأکید بر اینکه توجه به ارتقای کارآمدی نظام مهندسی و ضرورت تقویت آن در سیاست کلی نظام اشاره شده است، گفت: ثمره اجرای قوانین نظام مهندسی در حوادثی مانند زلزله کاملاً مشخص است؛ به گونه‌ای که با اجرای این مقررات تلفات مالی و جانی کاهش چشمگیری داشته است که این ثمره خدمات نظام مهندسی و مهندسان کشور است.
وی همچنین به حضور ۵ هزار مهندس در قم اشاره و گفت: این استان از لحاظ اجرای مقررات ملی ساختمان رتبه برتر ملی را در سال‌های اخیر کسب کرده است.
مقومی همچنین به پیشتاز بودن این سازمان در زمینه خدمات الکترونیک در استان و کشور اشاره گفت: مطرح است که نظام مهندسی ساختمان قم در قبال خدمات هزینه دریافت می‌کند این درحالی که است که ارائه خدمات فنی و مهندسی در ساخت و ساز مساجد و حسینیه‌ها رایگان است و همچنین به خانواده شهدا و ایثارگران افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی به شکل رایگان خدمات ارائه می‌شود.
وی اضافه کرد: این سازمان با ستاد بازسازی عتبات عالیات، آستان مقدس حرم حضرت معصومه و مسجد مقدس جمکران همکاری‌هایی در حوزه‌های فنی و مهندسی دارد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم افزود: آموزش مهندسین با توجه به حجم بالای فارغ التحصیلان، نظارت بر عملکرد مهندسین و توجه به موضوع اخلاق مهندسی از جمله اولویت‌های این سازمان است.
مقومی به تشکیل دبیرخانه اخلاق مهندسی در قم اشاره کرد و گفت: با توجه به ظرفیت حوزه علمیه و تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی و حوزوی دبیرخانه در قم تشکیل شده است.
وی ادامه داد: مردم باید مهندسین را مشاوره خود بدانند و در ساخت و ساز به متخصصان این امر مراجعه کنند زیرا کسانی که فاقد صلاحیت هستند سعی می‌کنند تا از عدم آگاهی مردم سو استفاده کنند.
مقومی همچنین با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری ضمن تاکید بر حضور حداکثری و انتخاب اصلح گفت: توقعی که مجموعه مهندسان از نمایندگان استان و در مجموع نمایندگان کشور دارند توجه به تأمین نظام مسکن و شهرسازی با محوریت خانواده به عنوان سیاست کلی مورد نظر رهبر معظم انقلاب، توجه به اشتغال مهندسان با توجه به حجم فارغ التحصیلان در این زمینه و توجه به معیشت مهندسان است.
وی همچنین توجه به قانون شهری و کنترل ساختمان و همچنین قانون تأمین اجتماعی که می‌تواند به معیشت مهندسان کمک کند را از دیگر درخواست‌های جامعه مهندسان از نمایندگان مجلس عنوان کرد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم پیشنهاد کرد که با توجه به تعداد بالای فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی، شورای عالی مهندسی کشور شکل بگیرد.
منبع خبرگزاری مهر
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;