راهکار کاهش التهاب بازار مسکن

سالیانه حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور نیاز داریم ولی متأسفانه آمار نشان داده که پروانه ساخت فقط برای ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار واحد صادر شده است. احتمال اینکه واحدهای خالی زیادی در شمال تهران داشته باشیم وجود دارد ولی این واحدها مشکلی را از التهاب بازار مسکن در جهت کمبود واحد حل نمی‌کند.
صحبت‌های وزیر راه و شهرسازی را که اخیراً با رئیس مجلس جلسه داشتند گوش کردم. همه دولت‌‎ها راهکارهای جداگانه و متفاوتی برای معضل مسکن ارائه و اجرا کردند. قرار بر این است که در سال ۹۸، ۶۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته که از این تعداد، ۲۰۰ هزار در شهرهای جدید و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای بیش از ۱۰۰ هزار نفر ساخته شود.
سایر دهک‌های جامعه را باید رها کرد زیرا خود می‌دانند چگونه در بازار حاضر شوند، تأمین مسکن دهک‌های پایین و متوسط جامعه باید در اولویت باشد و سپس طرح‌ها و لوایح دیگر می‌بایست بررسی شوند. طرح مالیات بر عایدی مسکن طرح خوبی به نظر می‌رسد ولی اولویت باید سیاست‌های دیگر باشد.
طبق صحبت‌های وزیر راه و شهرسازی، تا پایان سال جاری ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر تکمیل و در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت. مسائل پیرامون حوزه مسکن اعم از کمبود چهار میلیون واحد مسکونی، وجود تقریباً سه میلیون واحد مسکونی خالی، نوسانات ناشی از قیمت مصالح ساختمانی و زمین همه و همه در بالارفتن قیمت مسکن تأثیر داشته است. از طرفی وجود دلالی در بازار مسکن این میزان از رشد قیمت‌ها را تشدید کرده به نحوی که مشکل گرانی مسکن مهم‌ترین معضل بسیاری از خانواده‌ها شده است.
طرح‌های پیشنهادی از سوی مجلس و راهکارهای ارائه شده از سوی دولت به ویژه وزارت راه و شهرسازی طی چند ماه اخیر به طور ویژه بررسی شده و طی جلساتی که وزیر راه و شهرسازی با نمایندگان مجلس داشتند خبر از طرح دولت به اسم «برنامه تولید پایدار مسکن» برای ساماندهی بازار مسکن دادند.
اینکه این طرح چقدر می‌تواند التهابات بازار مسکن را کاهش دهد، در کوتاه‌مدت یا بلندمدت چه تأثیری در این حوزه خواهد گذاشت، جز اصلی‌ترین سوالات مطرح شده این روزهاست. پیش‌بینی می‌شود تا پایان نیمه اول سال، قیمت‌ها در بازار مسکن تغییری نکند. در صورتی که سایر حوزه‌های اقتصادی از جمله طلا، ارز و حامل‌های انرژی دچار نوسانات قیمتی شوند، بازار مسکن هم دچار نوسانات قیمتی شدیدی خواهد شد.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;