قبل از خرید فن کویل بخوانید

تاسیسات نیوز: یکی از سوالات رایجی که برای کاربران سیستم های تهویه مطبوع مطرح است، سوال فن کویل چگونه کار می کند می باشد. به منظور بررسی این سوال نگاهی خواهیم داشت به ساختار این سیستم تهویه مطبوع و انواع مدل های فن کویل تولید شده در بازار. با توجه به اهمیت و ضرورت سیستم های تهویه مطبوع در تجهیزات ساختمان، سالیانه تعداد بسیار زیادی از دستگاه های برودتی تولید و عرضه می شوند که با توجه به تنوع مدل های آن در سازه های مختلف مسکونی، تجاری و اداری مورد استفاده و استقبال قرار می گیرند.
کارکرد این سیستم های تهویه مطبوع در ایجاد هوای مطلوب و دلنشین است که رفاه و آسایش را برای کاربران آن فراهم می سازد. با توجه به مشخصه ها و موقعیت خاص هر ساختمان، لازم است از یک مدل تجهیزات برودتی یا حرارتی برای تمامی مکان ها استفاده کرد. انواع مختلف فن کویل از پرکاربردترین و محبوب ترین سیستم های تهویه مطبوع است که در انواع سازه های ساختمانی به کار می رود و مورد استقبال قرار دارد. در ادامه قصد داریم به سوال متداول فن کویل چیست و چگونه کار می کند بپردازیم.
نحوه ی عملکرد فن کویل به این شکل است که آب درون کویل به طور دائم در حال چرخیدن بوده و فن دمای ایجاد شده را از طریق دریچه های خروجی به فضای اطراف منتقل می کند. همانطور که اشاره شد فن کویل ها با قابلیت عملکرد حرارتی و برودتی طراحی و ساخته می شوند. بدیهی است که برای تامین هوای گرم و سرد از سیستم های مرکزی متفاوتی آب مورد نیاز مدار را تامین کنند. فن کویل ها بوسیله های لوله هایی رفت و برگشتی رابط به سیستم موتورخانه برای تامین آبگرم و یا چیلرها برای تامین آب سرد مورد نیاز مدار در ارتباط هستند. و از این طریق آب مورد نیاز دستگاه را تامین می کنند. برای انتقال دمای ایجاد شده درون کویل ها نیز به سیستم کانال کشی و یا لوله کشی نیازی ندارند، و از طریق دریچه های خروجی تعبیه شده روی بدنه ی دستگاه دمای ایجاد شده را به فضای اتاق منتقل کرده و دمای محیط را متعادل می کنند.
انواع مختلف فن کویل
بعد از اطلاع از اینکه فن کویل چگونه کار می کند بهتر است به معرفی انواع مدل های موجود از این سری سیستم های تهویه مطبوع اشاره کنیم. فن کویل ها در انواع مختلف با ظرفیت هوادهی و موقعیت نصب های متفاوتی تولید و در بازار موجود می باشند. که حین خرید با توجه به موقعیت و فضای لازم برای نصب این سری از سیستم ها می توان یکی از مدل های ارائه شده را با توجه به نیاز انتخاب و خریداری نمود. در ادامه به انواع مختلف تولید شده اشاره خواهیم داشت.با توجه به نیاز بازار در حال حاضر شرکت های داخلی و خارجی بسیاری در خصوص طراحی و ساخت انواع مدل های فن کویل فعالیت داشته و سالانه میلیون ها دستگاه را تولید و روانه بازار رقابت می کنند. با توجه به همین امر برندها و مارک های مختلفی در بازار به فروش می رسد که شاید انتخاب بهترین مارک کمی دشواری به نظر برسد.
فن کویل سقفی
یکی از مدل های پرکاربرد که در اکثر ساختمان های اداری و یا تجاری مورد استفاده قرار می گیرد نوع سقفی آن می باشد. فن کویل های سقفی در دو مدل کابین دار و بدون کابین طراحی و ساخته می شوند. و محل نصب و قرار گیری آنها درون سقف به صورت توکار و یا روکار می باشد. به دلیل قرار گیری درون سقف جنس بدنه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین شرکت های سازنده ی معتبر از ورق گالوانیزه محکم ضد زنگ برای ساخت بدنه و افزایش مقاومت آن در برابر زنگ زدگی مورد استفاده قرار می دهند. دریچه ی خروجی آنها نیز در زیر دستگاه و یا روبه روی آن قرار دارد.
فن کویل زمینی
نوع دیگر از انواع مختلف فن کویل مدل زمینی آن می باشد. این سری از مدل های ارائه شده دارای موقعیت نصب زمینی روکار هستند. بیشتر در سالن ها و راهروها به دلیل حجم کم و کارایی مطلوب مورد استفاده قرار می گیرند. دریچه ی خروجی فن کویل زمینی به صورت مورب زن، روبه زن و بالازن طراحی و از این طریق دمای ایجاد شده به فضای اطراف منتقل می کند. به دلیل قرار گیری در فضای داخلی و تاثیر در دکوراسیون محیط، جنس و ظاهر آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و افرادی که این مدل فن کویل را به منظور سیستم حرارتی و برودتی ساختمان خود در نظر دارند، ترجیح می دهند که فن کویلی با ظاهری شیک و لوکس خریداری نمایند.
فن کویل دیواری
یکی دیگر از انواع فن کویل مدل دیواری آن می باشد. می توان گفت این سری از سیستم های تهویه مطبوع شکل ظاهری مانند اسپلیت های دیواری دارند، و محل قرار گیری آنها روی دیوار در فضای داخلی اتاق می باشد. ظاهر شیک و دکوراتیو این مدل فن کویل مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته و به پرکاربردترین آنها تبدیل شده است. با توجه به کیفیت سیستم فن کویل توصیه می شود به مزایا و انواع آن (advantages and disadvantages of fan coil) نیز دقت شود تا با اشراف کامل نسبت به این دستگاه خریدی آگاهانه را تجربه کنید. در ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی بدون محدودیت به راحتی می توان از این سری سیستم های تهویه مطبوع به منظور ایجاد هوایی مطبوع بهره مند شد، و از ظاهر زیبای آن در دکوراسیون بهره مند شد. از برندهای مطرح موجود در بازار می توان به فن کویل گرین اشاره نمود، که علاوه بر ظاهری زیبا دارای عملکردی مطلوب و سطح کیفیت بسیار بالایی می باشند.
فن کویل کاستی
فن کویل کاستی در مدل های یکطرفه، دو طرفه و چهار طرفه با راندمان و بازدهی بسیار مطلوب تولید و در بازار موجود می باشند. این مدل فن کویل نیز درون سقف جایگذاری می شود تفاوت آن با مدل داکتی یا همان سقفی در این است که برای نصب مدل کاستی الزاما سقف باید از نوع کاذب باشد و در سقف های دیگر امکان نصب و قرار گیری این مدل فن کویل وجود ندارد. به دلیل دسترسی همچنین استفاده بهینه از هوای تامین شده به طور عمده دریچه های خروجی را با قابلیت تنظیم دستی و یا اتوماتیک طراحی و اجرا می کنند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;