فیلتراسیون نیروگاه ها بی فایده است/ کلانشهرها خفه می شوند

به گفته مسئول محیط زیست شرکت برق حرارتی، طبق نتایج تحقیق و ارزیابی آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن و کنسرسیوم متشکل از دانشگاه‌های برتر ایران، نصب فیلتراسیون در نیروگاه‌ها جهت کاهش میزان آلایندگی سوخت مایع به دلیل مصرف بالای آب و تولید پسماند گچی عملا بی‌فایده است.
به گزارش تاسیسات نیوز،  ساناز جعفرزاده با تاکید بر اینکه این مهم برطرف کننده معضل خوردگی و آسیب تجهیزات نیروگاهی ناشی از آلودگی اولیه گوگرد در سوخت مازوت تحویلی به نیروگاه‌ها نیست، افزود: به استناد دو مطالعه مذکور راهکار حل مسئله انتشار ترکیبات اکسید گوگردی، تعهد وزارت نفت به اجرای ماده ۱۸ قانون هوای پاک و استانداردسازی سوخت مازوت تحویلی به صنایع است.
وی با تاکید بر اینکه نصب تجهیزات فیلتراسیون در نیروگاه‌ها ضمن مصرف حجم بالای آب و کاهش میزان ذخایر آب‌های زیرزمینی موجب تولید ‌پسماند گچی می‌شود، افزود: این درحالی است که در صورت حل آلودگی گوگرد موجود در مازوت توسط پالایشگاه‌ها سوخت مناسب‌تری تحویل نیروگاه‌ها و سایر صنایع خواهد شد.
مسئول محیط زیست شرکت برق حرارتی با اشاره به اینکه پروسه تولید برق در نیروگاه‌های حرارتی ناشی از احتراق سوخت فسیلی بوده و هیچگونه ماده شیمیایی در این فرایند اضافه نمی‌شود، ادامه داد: بدیهی است در صورت تحویل مازوت گوگردزدایی شده‌ به نیروگاه‌ها، استفاده از این سوخت برای تولید برق با آلایندگی بسیار کمتری همراه خواهد بود.
طبق اعلام وزارت نیرو، جعفرزاده با تاکید بر اینکه معضل آلودگی هوای کلانشهرها از سال ۱۳۹۴ تاکنون منتسب به ذرات معلق بوده است، گفت: به استناد اطلاعات ترازنامه انرژی کشور ۸۰.۸ درصد ذرات معلق تولید شده ناشی از سهم بخش حمل و نقل در کشور بوده و سوخت مازوت تنها ۱.۹ درصد در انتشار ذرات معلق سهم دارد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;