سفیر ایران در افغانستان: از توسعه همکاری های «برق» دو کشور خبرهای خوبی خواهیم شنید

0
با توجه به اهمیت نیرو و زیرساخت‌های انتقال نیروی برق، وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران، برنامه‌های گسترده و هدفمندی در کشور افغانستان دارد که قطعا به زودی اخبار خوبی از آن منتشر خواهد شد.
به گزارش تاسیسات نیوز،  بهادر امینیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان، در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه اختصاصی – تخصصی «آب، برق، انرژی های نو» در کشور افغانستان، ضمن اشاره به اهمیت بازار افغانستان برای بخش خصوصی ایران تصریح کرد: آمارها اکنون نشان می‌دهد افغانستان از ایران، حدود سه میلیون دلار سالانه، واردات دارد بنابراین اگر این کشور توسعه یابد قطعا بازار گسترده‌تری برای تولیدکنندگان ایرانی ایجاد می‌شود.
امینیان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده است تا به مردم افغانستان کمک کند که سطح تولیداتشان را بالا ببرند و بعد از آن هم قطعاً، خریدار کالاهای با کیفیت و مورد نیاز تولید شده در افغانستان هستیم.
سفیر کبیر ایران در جمهوری افغانستان اعلام کرد: اگرچه هم اکنون حجم مبادلات و تراز تجاری مناسب نیست اما رسما، ایران آماده سرمایه‌گذاری و ارایه فناوری‌های مناسب در افغانستان است.
امینیان همچنین تاکید کرد: با توجه به اهمیت نیرو و زیرساخت‌های انتقال نیروی برق، وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران، برنامه‌های گسترده و هدفمندی در کشور افغانستان دارد که قطعا به زودی اخبار خوبی از آن منتشر خواهد شد.
سفیر ایران در افغانستان: ایران برنده عرضه خدمات برتر در میدان افغانستان است
در ادامه مراسم سفیر کبیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به پیشینه‌های فرهنگی، اقتصاد و سیاسی میان دو کشور گفت: ارتباطات چند ده ساله دو کشور پایه اصلی برگزاری نمایشگاه است که قطعا در آینده نیز می‌تواند تعیین کننده باشد.
بهادر امینیان در ادامه افزود: تعیین عنوان این نمایشگاه کاملا هوشمندانه بوده به این دلیل که متاسفانه خدمات و توسعه در کشور افغانستان به دلایل مختلف تا امروز آنطور که شایسته این کشور است صورت نگرفته، بنابراین هرچه خدمات و امکانات بیشتری در این کشور ارائه شود، بدون تردید جمهوری اسلامی ایران، اولین برنده این میدان است.
سفیر کبیر جمهوری اسلامی ایران همچنین ضمن اشاره به انجام مذاکرات صلح در افغانستان ابراز امیدواری کرد فرصتهای تجاری حاصل از آن نیز استمرار و ثبات بیشتری یابد.
میزبانی ایرانیان از افغانستانی ها در سالهای جنگ، روابط کنونی را تعمیق می بخشد
امینیان معتقد است؛ با درنظر گرفتن میزبانی ایران از میلیون‌ها افغانستانی در چند دهه اخیر، پیوندهای عمیقی ایجاد شده، که قطعا تحولات اقتصادی و مشارکت‌های این چنینی به آن تحکیم بیشتری می‌بخشد.
این مقام جمهوری اسلامی ایران گفت: دو کشور فرصت‌های بسیاری برای توسعه در اختیار دارند که نباید اجازه دهند بیگانگان آنها را از بین ببرند، بنابراین اگر افغانستان قصد توسعه دارد قطعا ایران بهترین گزینه برایشان است؛ به صورتی که هم خود ایران و هم از طریق ایران می‌تواند به اهداف تعیین شده دست‌یابند.
وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: تا امروز نمایشگاه‌های کالایی برگزار شده، اما این نمایشگاه خدمات و تکنولوژی است، بنابراین رسما نشان دادیم آماده سرمایه‌گذاری در توسعه خدمات و تکنولوژی‌های مورد نیاز افغانستان هستیم که این یعنی به این کشور صرفا به عنوان یک بازار فروش نمی‌نگریم و به دنبال ارتباط طولانی مدت و ماندگار هستیم.
منبع ساتکاب
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;