سفر رویایی به فضا با آسانسور فضایی

ژاپن در اندیشه عملی کردن طرحی برای ساخت یک بالابر فضایی برای اعزام انسان به فضا است تا در شرایطی ایمن تر و مقرون به صرفه تر چنین کاری صورت گیرد.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، نشریه مانیچی ژاپن روز سه شنبه گزارش کرد محققان دانشگاه شیزوکا ژاپن مدت ها است در حال بررسی چنین تحقیقاتی هستند و بر اساس برنامه پرتاب ماهواره و اطلاعاتی که کسب می کنند می خواهند به اجرای این طرح کمک کنند.
این روزنامه نوشته است دو ماهواره کوچک ژاپن که به فضا پرتاب شده بود و وارد ایستگاه فضایی بین المللی شده است می تواند برای اجرای این طرح کمک بسیار مهمی باشد.
آنها در واقع پیشگام اجرای برنامه رها کردن یک آسانسور فضایی هستند که با کابل به این ماهواره ها مرتبط است و در مدار زمین رها می شود و بین آنها یک دستگاه محرک قرار داده می شود که مانند یک بالابر عمل می کند و دوربین هایی هم برای ضبط تحرکات این بالابر بر روی ماهواره ها نصب شده است.
در صورتی که این عملیات فضایی با موفقیت انجام شود اولین گام برای ایجاد آسانسور فضایی از زمین تا فضای ماورای جو برداشته می شود.
شرکت اوبایاشی ژاپن هم بخشی از این فعالیت را به صورت آزمایشی دنبال می کند و در آن مشارکت کرده است این شرکت می خواهد یک ایستگاه فضایی بالاتر از ۳۶ هزار کیلومتری سطح زمین ایجاد کند.
این کار قرار است تا سال ۲۰۵۰ میلادی انجام شود و یک کابل طولانی نیز در اقیانوس آرام قرار داده می شود تا به این ایستگاه فضایی مرتبط شود.
این شرکت می خواهد دستکم شش آسانسور بسازد که طول آنها ۱۸ متر و عرض آنها نیز ۷.۲ متر است هر کدام از این بالابرها ظرفیت حمل ۳۰ نفر را دارد و سرعت آنها ۲۰۰ کیلومتر در ساعت خواهد بود با این حساب سفر بین زمین تا فضا برای این آسانسورها نزدیک به یک هفته به طول می انجامد.
این شرکت ژاپنی پیش بینی کرده است که برای انجام این طرح زمین – هوا – فضا نزدیک به ۱۲۵ میلیارد دلار هزینه خواهد شد با این وصف محققان هنوز موفق نشده اند برای ساخت این کابل ها، موادی فوق سبک و بسیار قوی پیدا کنند.
منبع ایرنا
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;