سال ۹۹؛ سال رشد اقتصادی بدون نفت اما با مسکن

براساس بررسی‌های بازوی کارشناسی مجلس، برخی تحولات مثبت در حوزه کشاورزی و مسکن نقش مهمی در مثبت شدن رشد اقتصادی بدون نفت در سال جاری داشته اند.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز،‌  مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی پیش بینی کرد رشد اقتصادی بدون نفت در سال ۱۳۹۸ حدود ۱٫۸ درصد باشد.
براساس بررسی‌های بازوی کارشناسی مجلس، برخی تحولات مثبت در حوزه کشاورزی و مسکن نقش مهمی در مثبت شدن رشد اقتصادی بدون نفت در سال جاری داشته اند.
در بخش «چکیده» این گزارش درباره وضعیت بخش مسکن در سال جاری آمده است: «تحولات بازار مسکن، حجم سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان را در نیمه اول سال ۱۳۹۸ افزایش داده است. به‌نظر می‌رسد عمده این تحول ناشی از افزایش نسبی قیمت مسکن در مقایسه با تورم کلی اقتصاد بوده است. رشد تولید ساختمان‌های مسکونی در نیمه اول سال ۱۳۹۸ به اندازهای بوده است که رشد منفی تولید ساختمانهای دولتی (ناشی از کاهش حقیقی طرح‌های عمرانی) را نیز پوشش داده و رشد کل بخش ساختمان را به‌طور نسبتاً قابل توجهی افزایش داده است. به‌نظر می‌رسد رشد بخش ساختمان نیز تأثیر مثبتی بر برخی بخش‌های صنعتی نظیر «لاستیک و پلاستیک»، «کاشی و سرامیک»، «سیمان» و «سایر کانی‌های غیرفلزی» داشته و رشد مثبت این بخش‌ها را نیز به دنبال داشته است».
در بخش «ساختمان» گزارش این مرکز پژوهشی آمده است: «شواهد موجود از پروانه‌های ساختمانی صادره در نیمه‌دوم سال ۱۳۹۷ و برخی شاخصهای مرتبط با تولید و فروش نهاده‌ها و مصالح ساختمانی در نیمه‌اول سال ۱۳۹۸ نشاندهنده رشد مثبت و نسبتاً قابل توجه سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان است.به‌نظر می‌رسد بخش اعظم این رشد مربوط به بخش ساختمان‌های مسکونی باشد. آمار رشد پروانه‌های صادراتی این موضوع را تأیید می‌کند».
همچنین بررسی های مرکز پژوهش های مجلس، رشد اقتصادی نقطه به نقطه قیمت مسکن در مقایسه با تورم نقطه به نقطه به تفکیک ماهیانه در سه سال اخیر را نشان می‌دهد. براساس نمودار زیر، از اواخر سال ۱۳۹۶ رشد نقطه به نقطه قیمت مسکن از تورم نقطه به نقطه پیشی گرفته است که می‌تواند به معنای به‌صرفه‌تر شدن سرمایه‌گذاری در ساختمان‌های مسکونی تفسیر شود.
منبع خبرگزاری فارس
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;