روزگار بنزین از قیر سیاه تر شد!

 عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی گفت: قیمت بنزین به طور مستقیم از قیمت نفت تاثیر می‌گیرد اما قیمت قیر تابعی از قیمت نفت کوره، نفت سفید و بهای ارز است و با توجه به آن قیمت قیر اکنون از بهای بنزین بیشتر است.

به گزارش تاسیسات نیوز، «وحید شیخی» امروز با اشاره به اینکه نرخ ماده اولیه تولید این محصول (وکیوم باتوم) تابعی از قیمت نفت کوره است، ادامه اداد: کاهش قیمت نفت باعث شده تا برخی معاملات وکیوم باتوم در بورس انرژی لغو شود و حتی تولیدکنندگانی که خوراک مورد نیاز را خریده اند، اقدام به تولید نمی کنند.

به گفته شیخی، افت قیمت ها باعث شده تا تولید قیر در کشور کم شود و کارخانه های تولیدکننده با تعدیل نیرو مواجه شوند.

وی تاکید کرد: علاوه بر این مسائل، بازار این محصول از ابتدای سال ۲۰۲۰ به دلیل اجرای استانداردهای سوخت کم سولفور، با مشکل کاهش قیمت مواجه بود.

شیخی با بیان اینکه تقاضا برای این محصول در ایران و جهان کاهش داشته است، گفت: بسیاری از پروژهای داخلی و بین المللی راه سازی به دلیل شیوع کرونا متوقف است و از همین رو صادرات نیز با مشکل رو به رو است.

عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی تاکید کرد: شرایط بحرانی را در مصرف قیر دنیا شاهدیم.

وی با اشاره به اینکه قیمت قیر در حال حاضر از قیمت بنزین بالاتر است، گفت : دلیل این امر آن است که قیمت بنزین به صورت مستقیم از قیمت نفت خام تاثیر می گیرد اما قیمت قیر تابعی از قیمت نفت کوره، نفت سفید و قیمت ارز در کشور است. 

 

منبع ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;