دست‌اندازهای تولید انرژی‌های نو

سیدفریدالدین معصومی
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر
هزینه بالای تولید انرژی‌های نو سبب شده تا سرمایه‌گذاری مناسبی در این بخش صورت نپذیرد و این اتفاق سبب عقب‌افتادگی کشور در این حوزه شده است. قیمت تشویقی خرید برق انرژی‌های تجدیدپذیر در بخشنامه ارائه شده توسط ساتبا بسیار پایین‌تر از حجم سرمایه‌گذاری در این بخش است و مستلزم تمهید لازم توسط دولت جهت رونق تولید و تشویق سرمایه‌گذاران برای ورود به این عرصه است.
وجه به فعالیت‌های دانش‌بنیان موضوع ماده ۲ اساسنامه سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر، سرمایه‌گذاران را امیدوار می‌کند تا بتوان از طریق روش‌های علمی به راهکارهایی دست یافت که برق را با هزینه کمتری تولید کرد که این مهم نیز حمایت‌های تشویقی دولت را می‌طلبد، چراکه وقتی بخش‌خصوصی به نتیجه برسد که هزینه‌های انجام شده بر‌می‌گردد، حاضر به سرمایه‌گذاری می‌شود.
استفاده از انتقال عوارض تجدیدپذیرها در محلی غیر از خاستگاه خود، قیمت پایین خرید تضمینی برق و درست نبودن تعدیل قیمت برق سه مانع اصلی در اجرایی شدن این اساسنامه است و ایجاد یک پنجره واحد در وزارت نیرو باعث می‌شود روند فعالیت‌های بخش‌خصوصی و جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی راحت‌تر و سریع‌تر صورت پذیرد.
از برنامه‌های فوری جهت رفع مشکلات سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در نیروگاه‌های موجود، پرداخت بدهی‌های مربوطه به نیروگاه‌ها از طرف دولت و ارائه تسهیلات کم‌بهره برای طرح‌های تجدیدپذیر از محل صندوق توسعه ملی و حمایت ارزی از شرکت‌های خصوصی سرمایه‌گذار در این بخش است که خود باعث رونق تولید و سرمایه‌گذاری می‌شود.
رویکرد شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر در افق ۱۴۰۴ تولید ۲۰درصد برق کشور در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر است و این شرکت تا کنون سه نیروگاه خورشیدی طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ احداث کرده و دو نیروگاه دیگر نیز در دست اقدام دارد. تمامی سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در حوزه انرژی‌های نو توسط شرکت‌های خارجی صورت پذیرفته و با وجود مشکلات و تحریم‌ها تلاش بر این است که کماکان با مذاکراتی که درحال انجام است از وجود سرمایه‌گذاران خارجی بهره ببریم.
شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر با خرید نیروگاه گیلان در سال ۹۰ و سرمایه‌گذاری در حوزه برق و سایر انرژی‌ها هم‌اکنون با احداث نیروگاه ابوموسی، نیروگاه سیکل‌ترکیبی بهبهان، نیروگاه خورشیدی اصفهان، بخش گازی نیروگاه هرمز، نیروگاه خورشیدی قم و نیروگاه خورشیدی یزد طی سال‌های گذشته توانسته است با ظرفیت نامی ۱۹۹۸ مگاوات برق گام‌های مهمی را در تولید برق کشور بردارد.
منبع دنیای اقتصاد
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.