«خرم» روش سرقت از حساب سازمان نظام مهندسی را افشا کرد

رییس جدید سازمان نظام مهندسی کشور با بیان اینکه عده‌ای سعی دارند تا این سازمان را برای منافع مالی خود به حاشیه ببرند، گفت: در مورد تخلف مالی اخیر بنده چک‌ها را امضا کردم اما سارقان پس از امضای چک، اسناد تایید شده را تغییر و اسناد مالی دیگری جایگزین آن کردند اما توانستیم ۹۳ درصد پول سرقت شده را برگردانیم.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، احمد خرم، رییس جدید سازمان نظام مهندسی کشور با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی ۵۰ ماموریت ذاتی و قانونی دارد، گفت: در این مدت به جای اینکه به این ماموریت‌ها بپردازیم، عده‌ای و جریان‌هایی سازمان نظام مهندسی را به حاشیه بردند.
وی افزود: بحث مسائل مالی در سازمان نظام مهندسی باعث شد که صف‌آرایی شود و عده‌ای به منافع خود فکر کنند. در این میان عده‌ای هم به ارائه خدمات به جامعه مهندسی می‌پرداختند، اما عده‌ای هم شعار خدمت می‌دادند و هم به فکر مسائل مالی بودند.
خرم با بیان اینکه مهمترین مشکل امروز سازمان نظام مهندسی اصلاح قانون و دستور‌العمل‌ها است، گفت: بعضی از قوانین و دستورالعمل‌ها در راستای اهداف قانونگذار نیست و تضاد در آن دیده می‌شود.
وی با بیان اینکه مهمترین موضوع سازمان نظام مهندسی بحث آموزش مهارتی است، گفت: دولت هم بر روی این موضوع اصرار دارد و برای آن بودجه‌ای تعیین کرده است. سازمان نظام مهندسی در بحث آموزش‌های کارگری، مهندسی و فنی وظیفه قانونی دارد اما از ابتدای انقلاب تا به امروز و حتی قبل از تاسیس سازمان نظام مهندسی، آموزش به عنوان یک عنصر ارزشمند مغفول مانده است.
رئیس نظام مهندسی کشور افزود: در زمانی که در وزارت راه و ترابری وقت حضور داشتم، بحث آموزش بسیار جدی گرفته شد و فراخوانی را منتشر کردیم مبنی بر اینکه از مهندسان بیکار دعوت شود تا آموزش مهارتی ببینند تا اینکه راحت‌تر جذب بازار کار شوند.
خرم اظهار داشت: این تجربه در سطح گسترده‌تر در سازمان نظام مهندسی تکرار خواهد شد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر سازمان نظام مهندسی در سراسر کشور ۵۵۰ هزار عضو دارد، گفت: در ۴۰ سال گذشته شاهد تولید بی‌رویه مهندس در کشور بودیم و بی‌حساب، مهندس فارغ‌التحصیل کردیم. در حالی که نیاز مملکت با توجه به فرصت‌های شغلی برای ۱۰۰ هزار مهندس است، امروز فقط ۵۵۰ هزار مهندس عضو نظام مهندسی کشور هستند.
رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور ادامه داد: به عبارتی دیگر ۴۵۰ هزار نفر بیرون از بازار کار این صنعت هستند و در این شرایط رسالت سازمان نظام مهندسی ایجاد فرصتی برای آموزش‌های مهارتی است.
خرم با تاکید بر اینکه از اهداف مهم سازمان نظام مهندسی ایجاد فرصت‌های جدید شغلی است، گفت: راه‌اندازی مرکز مشترک نوآوری توسط سازمان نظام مهندسی و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری در دستور کارمان قرار دارد و برای ایجاد فرصت‌های شغلی از طریق شرکت‌های استارتاپی با معاونت‌های علمی رئیس جمهوری تفاهمنامه‌ای امضا کردیم و مذاکراتی با آقای ستاری شده است که به زودی این مرکز شروع به کار خواهد کرد.
رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور با اشاره به پشت پرده تخلف مالی اخیر در نظام مهندسی استان تهران و ابهام‌زدایی از این پرونده اظهار داشت: سرقتی از حساب جاری نظام مهندسی استان تهران انجام شد. روش سه سارق شناسایی شده در این پرونده این بود که سندهای واقعی را پشت چک‌ها قرار می‌دادند و پس از بررسی اسناد از مدیران امضا می‌گرفتند.
وی با بیان اینکه بنده آن چک‌ها را امضا کردم اما پشت آن چک‌ها اسناد واقعی قرار داشت، تاکید کرد: این سارقان پس از اخذ امضا از مدیران برای اسناد، در مراحل بعدی اسناد را برای همان چک تغییر می‌دادند و سندهای دیگری را جایگزین آن می‌کردند.
خرم ادامه داد: در آن زمان این تخلف برای ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان گزارش داده شد. بنده با یک ذیحساب خبره وزارت اقتصاد برای پیگیری این موضوع وارد مذاکره شدم و برای وی حکمی زدیم و آن فرد در بانک مستقر شد. پس از بررسی‌ها در سه روز متوجه شدیم این تخلف در حد ۱۵ میلیارد و ۲۰۰ تومان بوده است.
وی افزود: تمام اسناد از سال ۹۴ به بعد را بررسی کردیم و به این مبلغ رسیدیم. بلافاصله از افراد شکایت کیفری شد و با ورود آگاهی نیروی انتظامی اجازه ندادیم پرونده در مسیر عادی حرکت کند.
خرم با بیان اینکه با برخورد مناسبی که با این سه سارق داشتیم، ظرف ۱۰ روز ۱۴ میلیارد تومان از سرقت را به حساب برگرداندیم، اظهار داشت: یک میلیارد تومان از این تخلفات مالی باقی مانده بود و سارقان آن را تبدیل به ارز و طلا کرده بودند که در فروش آنها با کاهش قیمت مواجه شدند اما بازپرس به ازای این یک میلیارد تومان، ۵ میلیارد تومان سند ملکی برای وثیقه گذاشت تا دادگاه برگزار شود.
رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور با تاکید بر اینکه قطعا تمام پول به سرقت رفته را برمی‌گردانیم، اظهار داشت: در هیچ کجای کشورمان ندیدیم که ۹۳ درصد پول اختلاس یا به سرقت رفته برگردد. حال عده‌ای به جای اینکه از روند پیگیری این پرونده تشکر کنند، محملی برای کوبیدن و اثبات خودشان کردند.
خرم درباره تصمیمات اخذ شده برای مدیریت سپرده‌های سازمان نظام مهندسی در بانک‌ها اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های ما برخورد مدیریت شده با سپرده حق‌الزحمه مهندسان است. به این سپرده سودی تعلق می‌گیرد که این سود متعلق به اعضای سازمان نظام مهندسی است. برای مدیریت آن قرار است صندوقی راه‌اندازی شود و این تصمیم را هیات عمومی نظام مهندسی تصویب کرده است.
وی تاکید کرد: البته این مصوبه از گذشته وجود داشت اما تا الان آن را به اجرا نمی‌رساندند. به زودی حساب صندوق مشترک که کاملا قانونی است به اجرا می‌رسد و اجازه نمی‌دهیم یک ریال از سرمایه مهندسان در مسائل جاری هزینه شود.
خرم گفت: از این سرمایه در جهت افزایش رفاه مهندسان از جمله گسترش پوشش بیمه و بیمه تکمیلی، ارائه وام‌های قرض‌الحسنه و افزایش خدمات رفاهی به مهندسان استفاده خواهیم کرد.
منبع ایلنا
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;