خانه های تهران رایگان مقاوم سازی می شوند

0
به گزارش تاسیسات نیوز، نگرانی‌ها از بیدار شدن گسل‌هایی است که زیر شهر تهران خفته است. اگر زلزله‌ای در تهران روی دهد، امکان امدادرسانی به ساکنان بافت فرسوده به حداقل می‌رسد. همین موضوع باعث شد که مقاوم‌سازی، بهسازی و نوسازی بافت فرسوده به مطالبه عمومی تبدیل شده و مدیران شهری توجه ویژه‌ای به آن داشتند.
عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران درباره ایمنی و تاب‌آوری تهران گفت: ایمنی شهر یکی از محورهای کلیدی بود که در دستور کار قرار گرفت. نزدیک به ۸۰۰ هکتار بافت فرسوده مصوب شده و به فضاهای صدور پروانه اضافه شد.
به‌گفته وی، برخلاف بحران‌های شهرداری عوارض ساختمانی در بافت فرسوده به صورت رایگان بوده و به همین دلیل اهمیت ایجاد تسهیلات برای نوسازی بافت فرسوده نیز مورد توجه قرار گرفت. برای اولین‌بار طرح «بهسازی لرزه‌ای» ساختمان‌هایی که امکان نوسازی را ندارند، مطرح شد. پروانه بهسازی لحظه‌ای با کمک مدیریت بحران در دستور کار قرار گرفت و به مناطق ابلاغ شده است.
رایگان است
میترا کریمی، معاون توسعه محله‌ای سازمان نوسازی شهر تهران نیز در تشریح اجرای بهسازی لرزه‌ای، گفت: یکی از سیاست‌هایی که در نظر گرفتیم و به مرحله عملیاتی رسیده مبحث مقاوم‌سازی است. احتمال دارد برخی از پلاک‌ها بنا به هر دلیلی امکان نوسازی نداشته باشند، اما باید در مقابل زلزله مقاوم شوند.
به‌گفته وی، شهرداری برای مقاوم‌سازی خانه‌ها طرح بهسازی لرزه‌ای را به مرحله اجرا رسانده است. متقاضیان پس از مراجعه به شهرداری و با درخواست مقاوم‌سازی یا بهسازی لرزه‌ای، خانه خود را در هر شرایطی هست در برابر زلزله مقاوم‌سازی می‌کنند.
وی با اشاره به این که بهسازی لرزه‌ای اقدام مشترک بین سه مجموعه سازمان نوسازی، معاونت شهرسازی و معماری و سازمان مدیریت بحران شهرداری است، افزود: این بهسازی لرزه‌ای دو ماه است که ابلاغ شده و می‌تواند کمک زیادی به شرایط بحرانی تهران و بافت‌های فرسوده می‌کند.
معاون توسعه محله‌ای سازمان نوسازی شهر تهران در تشریح تسهیلاتی که برای بهسازی لرزه‌ای در نظر گرفته شده است، گفت: این مقاوم‌سازی بسیار فنی و تخصصی است. در شرایط کنونی ارائه طرح بهسازی لرزه‌ای در محدوده بافت فرسوده توسط سازمان مدیریت بحران به صورت رایگان انجام می‌شود. شهرداری علاوه بر ارائه طرح رایگان به متقاضیان، صدور مجوز بهسازی لرزه‌ای نیز کاملا رایگان است. در حال رایزنی به وزارت راه و شهرسازی هستیم تا بخشی از تسهیلات نوسازی مسکن به موضوع مقاوم‌سازی اختصاص یابد.
مجوز بهسازی لرزه‌ای در تمام مناطق شهرداری صادر می‌شود
وی با بیان اینکه باید دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های اعطای وام به بهسازی لرزه‌ای تدوین و ابلاغ شود، اظهار امیدواری کرد: امیدواریم بتوانیم وام هم به بهسازی لرزه‌‌ای اختصاص بدهیم. در صورت موافقت، این وام‌ها بنا به شرایط هر خانه‌ای اعطا می‌شود.
به‌گفته کریمی وزارت راه نیز به دنبال این است که موضوع بهسازی و نوسازی دنبال حمایت از نوسازی و بهسازی محدوده‌های فرسوده است. باید برآوردی از میزان درخواست‌ها و متقاضیان داشته باشیم و متناسب با آن تسهیلات را اعطا کنیم. بهسازی لرزه‌ای می‌تواند کمک بزرگی به کاهش مخاطرات در بافت فرسوده باشد. مجوز بهسازی لرزه‌ای در تمام مناطق شهرداری صادر می‌شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;