حذف آلاینده های آبی با نور خورشید ممکن شد

محققان در صدد هستند که آلاینده های آب را با نور خورشید از بین ببرند.

به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، انواع آلودگی‌های زیست محیطی اثرات مخربی روی زندگی انسان دارد. محققان با توسعه فناوری‌های گوناگون در تلاش برای حذف آنها هستند.
در این میان پژوهشگران دانشگاه صنعتی سهند تبریز با توسعه روشی نوین به دانش فنی جدیدی برای حذف آلاینده‌های آبی دست پیدا کرده‌اند.
«توسعه دانش فنی نانو فتوکاتالیست‌های محیط زیست» عنوان گرنت پژوهشی است که این پژوهشگران  روی آن کار کردند و به این موفقیت دست پیدا کردند.
محمد حقیقی مجری این طرح پژوهشی با بیان اینکه مراحل پایانی ثبت اختراع بین المللی این طرح در حال انجام است، گفت: با این اقدام این فناوری متعلق به ایران است. روش‌های بسیاری برای تصفیه آب وجود دارد اما در این طرح از نورخورشید برای تصفیه برده می‌شود که منبعی رایگان و در دسترس است. برای رسیدن به این هدف نانو کاتالیست‌هایی توسعه دادیم که عمل تصفیه را با جذب نور انجام دهند.
وی ادامه داد: تمرکز ما در این روش روی حذف آلاینده‌های دارویی و رنگی با نور خورشید بود. زیرا این صنایع حجم پساب زیادی را  تولید می‌کنند. البته روش‌های بیولوژیکی مرسوم دیگری برای حذف آلاینده‌ها وجود دارد اما برخی آلاینده‌ها در مقابل آنها مقاوم هستند که با روشی که ما توسعه داده‌ایم آلاینده‌های مقاوم نیز حذف می‌شوند. تا کنون ۱۵ نانو کاتالیست در این زمینه توسعه یافته است و ثبت ۵ پتنت مرتبط نیز انجام شده است.
منبع خبرگزاری مهر
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;