جی.پی.اس لازم نیست، میدان مغناطیسی روی کار می آید!

نیروی هوایی ایالات متحده قصد دارد با کمک هوش مصنوعی از میدان های مغناطیسی کره زمین به عنوان یک جایگزین برای سیستم مسیریابی جی پی اس استفاده کند.
به گزارش تاسیسات نیوز،  سیستم GPS ممکن است برای مسیریابی در خیابان های محله شما بسیار عالی باشد، اما وقتی پای حرکت و مسیریابی هواپیماهای نظامی و وسایل نقلیه دیگر به میان می آید، بسیار مستعد خطا است.
اکنون نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در حال پی ریزی یک ماموریت برای استفاده از میدان های مغناطیسی زمین به عنوان جایگزین GPS است.
این ایده چند سال است که در ذهن “آرون کانسیانی” استادیار مهندسی برق در انستیتوی فناوری نیروی هوایی در حال پرورش است و وی آزمایش این مفهوم را از سال ۲۰۱۷ انجام می دهد.
وی آزمایش کرد تا ببیند حسگرهای مغناطیسی در یک هواپیما می توانند شدت میدان های مغناطیسی زمین را اندازه بگیرند یا خیر. اگر چنین باشد، این حسگرها می توانند هواپیما را بر اساس میدان های مغناطیسی زمین مکان یابی کنند. آزمایش او نشان داد که این روش به عنوان یک گزینه جایگزین برای سیستم GPS مناسب است.
اما بهره گیری از این روش آنطور که ممکن است به نظر برسد، ساده نیست. زیرا عملیات های الکتریکی هواپیما به خودی خود در توانایی و کار حسگرها در تشخیص قدرت میدان مغناطیسی زمین اختلال ایجاد می کنند.
اینجا جایی است که نیروی هوایی تصمیم گرفت از هوش مصنوعی استفاده کند. هوش مصنوعی به حذف نویز از خوانش حسگرها مشهور است و استفاده از آن منجر به تشخیص و تولید یک سیگنال دقیق تر می شود.
محققان نیروی هوایی آمریکا با دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) تشریک مساعی کردند تا روی حذف نویز کار کنند.
آنها دریافتند که خوانش های میدان مغناطیسی می تواند تا ۱۰ متر دقیق باشد. در مقایسه با قرائت GPS که تا سه متر دقیق است، ممکن است این یک نقطه ضعف واقعی به نظر برسد. اما خوانش میدان مغناطیسی دارای یک مزیت اساسی است و آن هم این است که مسدود کردن یا ایجاد اختلال در آن بسیار سخت تر است.
سرگرد “دیوید جیکوبز” از محققان نیروی هوایی آمریکا گفت: به دلیل اندازه زمین و میدان مغناطیسی آن، پارازیت انداختن در سیگنال مغناطیسی بسیار دشوار است. منظورم این است که به قدرتی مانند یک انفجار هسته ای برای مختل کردن آن نیاز است.
وی افزود: جدای از آن، دستگاه هایی در مقیاس عظیم لازم است تا آنچه از پوسته زمین می آید را مسدود کند. اما در صورت وجود چنین دستگاهی نیز می توان با یادگیری ماشین آن را لغو کرد.
نیروی هوایی آمریکا با همکاری موسسه فناوری ماساچوست(MIT) هم اکنون در حال بهره گیری از هوش مصنوعی است تا به دنبال ابزارهای بهتری برای دقیق کردن قرائت میدان مغناطیسی باشد. آنها یک برنامه شتاب دهنده مشترک جدید را آغاز کرده اند که در تاریخ ۲۸ اوت به پایان می رسد.
منبع ایسنا
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;