تکلیف مجلس به شهرداری‌ها برای ایجاد تاسیسات تبدیل پسماند به انرژی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی شهرداری های حوزه تاسیسات تبدیل پسماند به انرژی را مکلف به تامین بخشی از منابع مالی لازم جهت سرمایه گذاری بخش غیردولتی در ایجاد و بهره برداری از تاسیسات مذکور کرد.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس ماده ۳ لایحه کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با  مشارکت بخش غیر دولتی را بررسی کرده  و این ماده را به تصویب رساندند.
براساس این ماده شهرداری های حوزه تاسیسات تبدیل پسماند به انرژی موظف هستند براساس ضوابط مصوب شورای اقتصاد بخشی از منابع مالی لازم جهت سرمایه گذاری بخش غیر دولتی در ایجاد و بهره برداری از تاسیسات مذکور را به عنوان “هزینه ورودی متناسب با میزان پسماند تحویلی” پرداخت کنند. در صورت عدم پرداخت اعتبارات تعهد شده توسط شهرداری‌ها دولت می‌تواند نسبت به پرداخت آن از محل منابع مالی پیش بینی شده برای همان شهرداری‌ها در قانون مالیات بر ارزش افزوده با تصویب شورای برنامه ریزی استان اقدام  کند.
 فوائد این کار این است که گاز متان و گوگرد اثرات مخربی بر لایه ی اوزون دارند، از سوی دیگر آلودگی صوتی ایجاد می کند وقتی که از این گازها برای تولید انرژی استفاده شود در حقیقت از تخریب طبیعت و محیط زیست جلوگیری شده است با استحصال انرژی از پسماند از نفوذ شیرابه ها به منابع آبهای زیرزمینی و همچنین تخریب خاک و جنگل ها نیز جلوگیری می شود. و همچنین انباشت زباله ها بر زمین و مخاطرات زیست محیطی دست ساز بشر در صورت سهل انگاری و اهمیت ندادن به طبیعت گریبان جهان را خواهد گرفت و به همین علت دنیا به مسئله محیط زیست نگاه ویژه ای دارد.
منبع ایسنا
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.