بومی سازی قلب نیروگاه آبی در کشور

0

به گزارش تاسیسات نیوز، معاونت علمی از پروژه‌ای با عنوان طراحی و ساخت نمونه صنعتی سیستم کنترل گاورنر دیجیتال توربین نیروگاه آبی حمایت کرد تا با ساخت این سیستم قلب نیروگاه آبی در داخل کشور طراحی و ساخته شود.
همایون پورناجی مجری پروژه “طراحی و ساخت نمونه صنعتی سیستم کنترل گاورنر دیجیتال توربین نیروگاه آبی” درباره این پروژه اظهار کرد: این سیستم همانند قلب یک نیروگاه آبی است و وظیفه کنترل سرعت توربین و مقدار توان تولیدی نیروگاه را دارد. طراحی و ساخت این سیستم با موفقیت انجام شده است و در حال حاضر مراحل نصب آن سپری می شود.
وی ادامه داد: با راه اندازی یک نیروگاه آبی با توجه به ساختار سیم پیچی موجود در ژنراتور سرعت باید به دور مشخصی برسد تا بتوان آن را به شبکه متصل کرد. این سیستم سرعت توربین را با دریچه های آب ورودی تنظیم می کند تا سرعت به نقطه مد نظر با دقت بالا برسد. بنابراین راه اندازی نیروگاه آبی را می توان از کارکردهای این سیستم دانست.
پورناجی همچنین عنوان کرد: کنترل توان تولیدی نیروگاه آبی نیز از کارکردهای دیگر این سیستم است. با توجه به میزان برق تولیدی دستگاه با کنترل سیستم های هیدرولیک و مدارها مقدار آب ورودی را تنظیم می کند تا بر این اساس ژنراتور میزان برق مورد نیاز را تولید کند. این سیستم در هر دو نیروگاه آبی کوچک و بزرگ کاربرد دارد.
وی با اشاره به اینکه طراحی سیستم نیاز به واردات آن از سایر کشورها را مرتفع کرده است گفت: سیستم برای نخستین بار توسط شرکتی ایرانی ساخته می شود و پیش از این برای رفع نیاز کشور آن را از شرکت های اروپایی و امریکایی خریداری و به داخل کشور وارد می کردند.

از آنجایی که این سیستم دارای فناوری روز است هزینه نسبتا زیادی دارد اما با بومی سازی آن و استفاده از قطعات تولید داخلی با هزینه کمتر می توان آن را ساخت داخل کرد. همچنین اشتغالزایی یکی دیگر از مزیت های تولید این دستگاه است. از سویی تحریم ها باعث شده بود تا دستگاه های خارجی در کشورمان پشتیبانی نداشته باشند و نیروگاه هایی نیز به دلیل نبود این دستگاه قادر به فعالیت نبودند اما با این اقدام این مشکلات مرتفع شد.

 

 

 

 

 

 

انتهای خبر

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;