بزرگترین زمین خواری قرن

0
دوشنبه ده‌ها نفر جلوی قوه قضائیه به نمایندگی از ۲۵ هزار شاکی این پرونده به تظلم خواهی پرداختند.
به گزرش تاسیسات نیوز،  بیش از دو دهه از تخلف ۲۵۰ هکتار از زمین‌های فاز ۵ هشتگرد گذشت و «دوشنبه» ده‌ها نفر جلوی قوه قضائیه به نمایندگی از ۲۵ هزار شاکی این پرونده به تظلم خواهی پرداختند و درخواست فرجام خواهی از یکی بزرگترین زمین‌خواری‌ها داشتند. پرونده شرکت تعاونی مسکن اداره برق درباره کلاهبرداری به‌بهانه واگذاری زمین در هشتگرد، با یک جست‌وجوی ساده در گوگل، صد‌ها خبر اعتراضی و گزارش را بالا می‌آورد و براساس آن رسیدگی قضائی به پرونده شرکت تعاونی مسکن برق تهران، از سال ۸۲ در دادسرا‌های مختلف آغاز شد و در این زمینه پرونده‌هایی در دادسرا‌های نواحی ۶ و ۱۲ مطرح شد و مورد رسیدگی قرار گرفت. فروش مال غیر در زمین‌های فاز ۵ هشتگرد صورت گرفته و عده‌ای زمین خوار با جعل اسناد اراضی دولت متاسفانه آن را به یک تعاونی مسکن فروخته و سوء استفاده کرده‌اند. این پرونده دارای بیش از ۱۰۰ هزار برگ و ۶۲ کارتن است.
سال ۹۹ بود که هزاران شاکی این پرونده در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب و ریاست وقت قوه قضائیه که برعهده آیت ا… رئیسی بود، نوشتند: «حدود ۲۰ سال پیش به امید خانه‌دار شدن، با اعتماد به نام و عنوان اداره برق که بخشی از بدنه دولت محسوب می‌شود، تمام دسترنج خود را دادیم و به صورت کاملاً رسمی در دفترخانه ثبت اسناد رسمی اقدام به خرید زمین با قطعات ۲۲۰ متری در فاز ۵ شهرجدید هشتگرد از تعاونی مسکن اداره برق کردیم و صاحب سند و وکالتنامه‌های رسمی و معتبر شدیم. پس از گذشت ۸ سال کلاهبرداری بزرگی رخ داد که در امور تعاونی‌ها بی‌سابقه بود؛ حقوق هزاران خانواده غارت شد و سنگین‌ترین پرونده را با حجم ۶۲ کارتن به قوه قضائیه تحمیل کردند. روند دادرسی ابتدا از سال ۱۳۸۶ در دادگاه شعبه خارک کلید خورد و پس از سه سال به شعبه ۶ دادگاه کیفری استان تهران ارجاع گردید و این فرآیند ادامه پیدا کرد و متأسفانه پس از گذشت ۶ سال بدون هیچگونه دستاوردی پرونده به تیم قاضی دیگری منتقل شد و باز هم ۴ سال بدون هیچگونه اطلاع‌رسانی به اعضا گذشت. پس از این مدت، در اسفند ۱۳۹۸ توسط رسانه‌ها اعلام شد که ابرپرونده تعاونی اداره برق با ۱۲ هزار شاکی منجر به صدور رأی شده است. متأسفانه باز هم ۴ ماه طول کشید و با مراجعات پی‌درپی اعضا به دادگاه و تعاونی هیچ رأیی در سامانه ابلاغ ثنا قرار نگرفت، تا اینکه در آخر امر رأی به صورت فایل چندصد صفحه‌ای صادر شد. حال پس از گذشت زمان بسیار طولانی ۱۲ ساله با توجه به فرموده جناب قاضی که با استعلام از هیئت مدیره تعاونی بوده، قرار بر این شده که اسناد و وکالت‌های رسمی خیل زیادی از اعضا که ممهور به مهر قوه قضائیه است باطل شده و ظلمی بزرگ در حق اعضایی که دسترنج زندگی خود را ۲۰ سال پیش بابت زمین‌ها دادند روا گردد.» آن‌طور که در گفته‌های آن‌ها آمده است؛ آن‌ها صاحب اسناد رسمی معتبر هستند و در شرایط دشوار اقتصادی با فشار‌های زندگی و اجاره‌نشینی دست و پنجه نرم می‌کنند.
روایت یک زمین خواری پس از ۲۰ سال
در این میان، خانم ربیع گیلانی یکی از افرادی است که چند سال پیش اقدام به خرید ۲۲۰ متر زمین نمود، درباره این شرایط می‌گوید: «از سال ۷۱ تعاونی اطلاعیه‌ای برای اعضای خود و کارگران اداره برق صادر کرد و یک زمین به وسعت ۲۵۰ هکتار خریداری نمودند و سند تفکیکی را صاحب ملک دریافت نمودند. در آن زمان کارگران برق یک سری زمینی که ابتدا برایشان به مساحت ۲۵۰ هکتار خریده بودند، بدون این که کارگران اداره برق اطلاع داشته باشند، اعاله کردند و یک زمین مشاعی از منطقه دیگر را از آقای نیلی و از ورثه ایشان و آقای صالحی خریداری نمودند. این زمین‌ها علاوه بر کارگران برق به افراد دیگر هم به‌عنوان پروژه هشتگرد فروخته شد و حالا عضویت ما در تعاونی قبول نمی‌کنند. هر کجا که پیگیری می‌کنیم می‌گویند طبق اساسنامه شما عضو آن‌ها نیستید در حالی که برای ما کارت عضویت صادر شده و در کارت عضویت قید شده که عضو پروژه هشتگرد هستیم. اینکه ما وکالتی هستیم و بعضی افراد دیگر سند هم دارند، امری عادی است. اعضای دیگر کارگران برق بودند که ۱۸۰۰ متر زمین برایشان خریده بودند و هزینه را از این افراد دریافت کردند. سپس به ما گفتند که ما سه سند تفکیک شده ۲۲۰ متری به شما می‌دهیم. یعنی در حق خود کارگران اداره برق هم بد کردند. علاوه بر آن، چون زمین‌های زیاد خریداری کرده بودند و، چون ۱۴۸۰ هکتار زمین‌های آقای نیلی خریداری شده، فقط ۷۱۸ هکتار را یکی از متهمان خریده است و ما مدارکشان را به دیوان و دادگاه هم ارائه دادیم. علاوه بر آن زمین‌ها که از سال ۸۲ و ۸۳ به دیگران هم فروخته‌اند، ما هستیم که به ۲۰ هزار نفر دیگر زمین‌ها را فروخته‌اند. اما چون به خود کارگران برق هم زمین‌ها را تحویل نداده‌اند.»
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;