ایمن سازی در برابر زلزله در گرو ارتقاء کیفی مصالح ساختمانی

شکرچی زاده معاون وزیر راه و شهرسازی کشور بیان کرد: اگر مصالح ساختمانی با کیفیت نداشته باشیم نباید انتظار یک ساختمان امن در برابر زلزله را داشت.

به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز، محمد شکرچی زاده معاون وزیر راه و شهرسازی کشور طی نشستی با رئیس سازمان نظام مهندسی استان کرمان، با اشاره به زلزله بم به عنوان بزرگترین زمین لرزه با بیشترین خسارات جانی ومالی سالیان اخیر، گفت: حادثه زلزله بم نقطه عطفی بود که مهندسین کشور وتصمیم گیران توسعه کشور، متوجه شدند که در زمینه ایمنی جان هموطنان و ساخت وسازها غافل بوده اند.
او افزود: با توجه به این موضوع از آن به بعد استاندارد ۲۸۰۰ (آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله) تغیرات شگرفی کرد و باعث شد طراحان ساختمانی نگاه علمی‌تری در این زمینه داشته باشند.
او گفت: بسیار خرسندیم که می توانیم با استفاده از تولید ملی وداخلی، دستگاه‌های قدیمی و فرسوده ثبت‌زلزله را به‌روز کرده و مورد استفاده قرار دهیم.
معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: باید این موضوع را در نظر داشت که بتوانیم ویرایش جدید مقررات ملی ساختمان را بر اساس یافته‌های ملی و بین‌المللی اعمال و به‌روز‌رسانی کنیم و در مرحله بعد ترویج، آموزش و کنترل لازم در فرایند اجرای ساختمان‌ها با استفاده از مجریان ذی‌صلاح و نظارت مهندسان ناظر را داشته باشیم.
مهندس گلستانی رئیس سازمان نظام مهندسی استان کرمان در این نشست بیان کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان تنها مرجع فنی کنترل‌کننده ساخت و ساز بخش خصوصی است که این نظارت را به وسیله اعضای خود اعمال میکند. البته در این راستا وزارت راه و شهرسازی وفق ماده ۳۵ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان نیز اعمال نظارت عالیه می‌کند.
وی گفت: نتیجه رعایت مقررات ملی ساختمان، ایمنی در مقابل زلزله است که خوشبختانه در سطح استان در این زمینه بسیار خوب عمل شده است و کسب رتبه برتر کشور در رعایت مقررات ملی ساختمان، مبین این موضوع است.
او افزود: در فرایند احداث بنا متاسفانه استفاده از خدمات مجریان ذیصلاح، علی‌رغم تاکید قانون مغفول مانده بود که به همت هیأت مدیره دوره هشتم و همکاری اداره کل راه و شهرسازی، شهرداری و معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار در اولین گام استفاده از خدمات اشخاص دارای صلاحیت در اجرای ساختمانها برای ساختمانهای گروه‌های “ج” و ” د” از ابتدای شهریورماه سال جاری الزامی شده است.
منبع سازمان نظام مهندسی استان کرمان
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;