انتقاد خرم از تعرفه مهندسان نظام مهندسی در سال ۱۴۰۰

تاسیسات نیوز: رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در نامه ای به معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با انتقاد از شیوه تعیین نرخ تعرفه خدمات مهندسی، تاکید کرد: تعرفه های ناچیز موجب نابودی «حرفه مهندسی» شده است.
حق الزحمه های نظام مهندسی در سال ۱۴۰۰
آخرین شیوه پرداخت حق الزحمه به شرح زیر می باشد:
صدور پروانه ساختمان                 ۵۰ درصد
اتمام عملیات فونداسیون              ۱۰ درصد
اتمام اسکلت (سقف آخر)             ۱۰ درصد
اتمام عملیات سفت کاری              ۱۰ درصد
اتمام عملیات نازک کاری                ۱۰درصد
اتمام عملیات ساختمان (گزارش پایان کار)         ۱۰درصد
جدول تعرفه های نظام مهندسی در سال ۱۴۰۰

تعرفه مهندسان نظام مهندسی در سال 1400

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان با انتقاد از اینکه متاسفانه از بیش از ۶۰ سند حیاتی برای توسعه کشور، ۲ سند مصوب در دست نداریم، خاطرنشان کرد: هرساله در سالگرد انقلاب باید عمدتاً به کاستی‌هایی که داشتیم، بپردازیم و راهکار ارائه دهیم. در واقع، تلاش کنیم این کاستی‌ها را برطرف کنیم.وی تاکید کرد: متاسفانه نه تنها در صنعت ساختمان سند توسعه نداریم، بلکه طرح جامع مسکن و ساختمان هم نداریم.
خرم ادمه داد: خوشبختانه وزارت راه و شهرسازی نظر سازمان نظام مهندسی ساختمان را درباره تهیه طرح جامع مسکن و ساختمان خواسته و خواهش من این است در نظری که ارایه می‌دهید، استان‌ها و شورای مرکزی برای کارگزاری و عاملیت چهارم طرح جامع مسکن و ساختمان اعلام آمادگی کنند.
خرم همچنین در این نشست، گزارش امور جاری سازمان نظام مهندسی ساختمان و گزارش پیشنهادی در خصوص موضوع اصلاح قانون را ارائه کرد و همچنین از نشست خود با وزیر راه و شهرسازی با موضوع تعرفه خدمات مهندسی سال آینده خبر داد و اعلام کرد: مهندس اسلامی، تعرفه براساس شاخص خدمات مهندسی سال ۱۴۰۰ را به زودی ابلاغ خواهد کرد.
وی به برخی موضوعات دیگر از جمله ماده ۲۷، تفاهم نامه طرح اقدام ملی مسکن، کارگزاری سازمان در طرح اقدام ملی، واگذاری شهرک های اقماری شهرهای بزرگ به نظام مهندسی، شکست کار بین رشته ای و اصلاح قانون نظام مهندسی اشاره کرد.
جزئیات نامه وزیر راه برای تعرفه های ناچیز مهندسان نظام مهندسی
جزئیات نامه وزیر راه برای تعرفه های ناچیز مهندسان نظام مهندسی
جزئیات نامه وزیر راه برای تعرفه های ناچیز مهندسان نظام مهندسی
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان در این نامه تاکید کرده است: تا زمان تعیین تکلیف مبانی قیمت گذاری خدمات مهندسی، جدول شماره ۱۰ مبحث دوم مقررات ملی از طریق متره و برآورد ساختمان های نمونه در هر گروه ساختمانی براساس فهرست بهای سال جاری به روزرسانی و مبنای محاسبه تعرفه خدمات مهندسی در سال ۱۴۰۰ شود.
متن کامل نامه مهندس خرم به دکتر محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به شرح ذیل است:
«جناب آقای دکتر محمودزاده»
معاون محترم مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی
با سلام،

احتراماً، ضمن سپاس از مساعی و حسن ‏نیت جنابعالی و همکاران محترم در تأیید به هنگام هزینه ساخت و تعرفه خدمات مهندسی در سال ۱۴۰۰، به استحضار می رساند تعرفه خدمات مهندسی که از طریق به روزرسانی جدول شماره ۱۰ مبحث دوم مقررات ملی بدست می آید به دلیل فقدان مطالعات دقیق این جدول با واقعیت ‏های روز و سایر اسناد موجود در نظام ساخت و ساز کشور مغایرت جدی داشته و موجب تحدید معیشت و دلسردی و ناامیدی گسترده در جامعه مهندسی شده است.
با کمال تأسف طی سالهای متمادی گذشته کاهش بودجه‏ های عمرانی کشور موجب تعطیلی بسیاری از مشاغل مهندسی گردیده و همزمانی این پدیده با تعرفه های ناچیز و غیرقابل دفاع خدمات مهندسی، موجب آسیب‏ های جدی به «حرفه مهندسی» گردیده است.
لذا خواهشمند است دستور فرمایید تا زمان تعیین تکلیف مبانی قیمت گذاری خدمات مهندسی، جدول شماره ۱۰ مبحث دوم مقررات ملی از طریق متره و برآورد ساختمان های نمونه در هر گروه ساختمانی براساس فهرست بهای سال جاری به روزرسانی گردیده و مبنای محاسبه تعرفه خدمات مهندسی در سال ۱۴۰۰ گردد. قبلاً از دستوری که صادر می ‏فرمایید کمال تشکر و امتنان را دارد.»
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;