انتخاب بهینه در خرید هیتر خانگی، بخاری برقی و گازی(۲)

انتخاب صحیح نوع سوخت، ظرفیت گرمادهی و … بخاری برقی یا گازی مورد نیاز، علاوه بر توجیه اقتصادی در زمان خرید کالا، می تواند موجب کاهش مصرف انرژی و هزینه بهره برداری گردد.
به گزارش پایگاه خبری تاسیسات نیوز،‌ در استفاده از انواع بخاری می بایست به نکاتی توجه کرد که در صورت عدم رعایت آنها، می تواند خسارات جبران ناپذیری را به بار آورد.
بخاری برقی مناسب حمام و محیط های مرطوب :
 • بخاری های برقی مناسب برای استفاده در حمام از نوع تابشی یا فن دار برقی می باشند. این بخاری ها که برای نصب در حمام ساخته شده اند دارای سطح ایمنی بالاتر یعنی IP24 بوده و کلید خاموش و روشن آنها نیز بصورت آویز به دستگاه متصل است. نصب این گونه بخاری ها باید توسط سیم برق ضد آب صورت گیرد که باعث می شود در محیط هایی با رطوبت ۱۰۰درصد مانند حمام کاملا ایمن و بی خطر باشد.
 • برخی از این بخاری ها از المنت مادون قرمز (که عمدتا از جنس سرامیک می باشند) استفاده می کنند و گرمای ایجاد شده توسط سیستم تابشی موجب گرم شدن محیط می شود.
 • در نهایت نوع دیگری از این بخاری ها نیز هستند که برای استفاده در سرویس بهداشتی مناسب بوده و در محیط هایی که با آب تماس مستقیم دارند قابل نصب نمی باشد. این مدل ها عموما دیواری بوده و در بعضی مدلها یک بخش جهت قرار دادن حوله نیز در آنها تعبیه شده است.
ضرورت انتخاب هیتر خانگی و بخاری برقی :
 • در صورتی که اتاق خواب شما با سیستم شوفاژ گرم می شود اما در بعضی از روزهای سرد سال شوفاژ موجود جوابگوی گرمایش مورد نیاز شما نیست، پیشنهاد ما خرید یک دستگاه بخاری برقی فن دار است.
 • اصولا برای گرم کردن اتاق خواب استفاده از بخاری برقی تابشی را پیشنهاد نمی کنیم چرا که بخاری تابشی با نوری که ایجاد می کند اتاق را در ساعات شب روشن نگه داشته و همچنین خطر ایجاد آتش سوزی در مواد پلاستیکی احتمالی مقابل بخاری نیز در آنها وجود دارد.
 • اگر صدای فن بخاری برقی، موجب آزار شما می شود و یا اتاقتان فاقد هیچ سیستم گرمایشی نبوده در این صورت می توانید از رادیاتور برقی استفاده کنید.
 • رادیاتور برقی دارای مزیت هایی است که آن را از هر نظر جهت گرمایش در منزل و به خصوص اتاق خواب ایمن می سازد. رادیاتورهای برقی در ظرفیت های مختلف از ۷ پره تا ۱۵ پره و دارای حوله خشک کن و نیز در مدل های فن دار و بدون فن ارائه می گردند که برای آگاهی از مشخصات انواع و قیمت آنها می توانید به بخش گرمایشی و موتورخانه، گروه رادیاتورهای فولادی، پنلی و برقی و همچنین بخش خانگی اداری، در گروه رادیاتور گرمایشی در همین سایت مراجعه فرمایید.
راهنمای کلی خرید بخاری گازی :
 • اگرچه سیستم‌های حرارت مرکزی در ساختمان‌ها مرتباً در حال گسترش است ولی هنوز استفاده از بخاری‌های برقی و گازی یکی از رایج‌ ترین روش‌های گرم کردن خانه است.
 • در کشور ما به دلیل وجود منابع ارزان و قابل دسترس گاز طبیعی، این سوخت اصلی‌ترین سوخت مصرفی مردم در فصول سرد سال است. به همین دلیل بخاری‌های گازسوز اصلی‌ترین وسیله تأمین گرمایش برای ایرانی‌ها در فصول سرد سال می باشند.
 • استفاده از بخاری‌ های گازی می تواند تبعات منفی هم داشته باشد، از جمله حوادث تلخی که هر سال در فصل سرما به خاطر رعایت نکردن اصول اولیه ایمنی وسایل گازسوز اتفاق می‌افتد. برای جلوگیری از حوادث ناگوار و همین طور برای استفاده بهتر از انرژی گرمایی و بالطبع گرم‌ تر شدن خانه‌هایمان، هنگام خرید بخاری گازی باید به نکات ایمنی و استانداردها توجه بیشتری نمائیم.
انواع بخاری گازی :
 • بخاری‌ های گازی هم انواع مختلفی دارند که می توان به بخاری گازی دیواری، بخاری‌ گازی زمینی و بخاری گازی بدون دودکش اشاره کرد.
بخاری های گازی دیواری نسبت به بخاری های گازی زمینی، فضای کمتری را اشغال می کنند و دارای توان گرمایشی کمتری هم می باشند.
 • بخاری‌های گازی دیواری به دیوار نصب می‌شوند و با اتمام فصل سرما، بازکردن و جابه‌جایی آنها تا زمستان سال بعد و نصب دوباره آنها کمی ‌دردسر ساز خواهد بود این در حالیست که بخاری های گازی زمینی را می‌توانید در پایان زمستان به راحتی جمع کنید تا فضای اضافی را درخانه اشغال نکند.
محاسبه تعیین ظرفیت بخاری گازی :
 • مهم ترین فاکتور در انتخاب بخاری، متراژ مساحت سالن پذیرایی خانه یا فضای مورد نظر نصب بخاری است. (توجه داشته باشید که نصب بخاری گازی در اتاق خواب توصیه نمی شود).
برای بدست آوردن میزان گرمایش مورد نیاز، در شرایط آب و هوایی مانند تهران و ارتفاع کف تا سقف ساختمان حدود ۳ متر، متراژ محل نصب بخاری گازی را در عدد ۱۰۰ ضرب می کنیم و در این صورت حاصل عدد بدست آمده، مقدار حرارت مورد نیاز گرمایش بخاری را ارائه می دهد. (برای مثال اگر متراژ سالن منزلتان در جایی با آب و هوای مشابه تهران ۷۰ متر است، حاصل ضرب آن در عدد ۱۰۰ عدد ۷۰۰۰ را بدست می دهد که این نشان دهنده اینست که بخاری مورد نیاز شما باید ۷۰۰۰ باشد یا ۷۰۰۰ کیلو کالری گرما ایجاد کند.)
با توجه به اینکه میزان گرمای تولیدی همه بخاری های گازی در پشت آنها درج شده است، شما می توانید با تقسیم آن عدد برعدد ۱۰۰ متوجه شوید که آن بخاری گازی برای گرم کردن چه متراژی مناسب است.
 • توجه : بهتر است فکر خرید بخاری های گازی بدون دودکش را از ذهنتان خارج کنید، چراکه استفاده از بخاری های بدون دودکش در محیط‌ های بسته‌ای مانند سالن پذیرایی، اتاق خواب و هر جایی که تهویه خوبی نداشته باشد، اساسا بسیار خطرناک و ممنوع است.
این گونه از بخاری ها را فقط می توان در محل های نیمه باز (مثل فروشگاه ها و مغازه هایی که ورود و خروج افراد با آنها زیاد است) که هوای تازه در آن جریان داشته باشد نصب کرد چرا که گاز برای سوختن به اکسیژن هوای داخل محیط احتیاج دارد و درصورت کمبود هوا، میزان اکسیژن پایین می‌آید، میزان مونوکسید و دی‌اکسیدکربن افزایش پیدا می کند و در ادامه مسمومیت و گازگرفتگی را به دنبال دارد. همان چیزی که بخاری های غیر استاندارد به اسم “مرگ خاموش” به خانه های ما به همراه می آورند.
 • لازم به ذکر است که در صورت استفاده از بخاری های بدون دودکش نیز حتما آنهایی را خریداری کنید که مجهز به سیستم‌ ODS باشند، چرا که طبق استاندارد، تمامی بخاری‌های بدون دودکش باید به این سیستم مجهز شده باشند.
نکات مهم بخاری گازی :
 • بخاری باید دارای خدمات پس از فروش (که در دفترچه ضمانت نامه قید شده) باشد و حتما توسط سرویس کاران مجاز نصب و راه اندازی شود. خدمات پس از فروش اولیه شامل نصب، راه اندازی و تست خروج گاز های منوکسید کربن از دودکش بخاری گازی می شود.
 • نصب کردن بخاری طبق استانداردها نقش مهمی در افزایش ایمنی آن دارد. در هنگام نصب بخاری گازی باید به خروجی دودکش توجه کرد چراکه گاز سمی بدون رنگ، بدون بو و غیر قابل تشخیــــــص CO که زمان روشن بودن بخاری گازی تولید می‌شود، باید از طریق دودکش استاندارد خارج شود. پس از نصب و استفاده از بخاری نیز باید کنترل و سرویس دوره ای جهت اطمینان از شرایط تهویه و دودکش صورت بگیرد.
 • همچنین باید توجه داشت تا بخاری گازسوز هرگز بدون اتصال به دودکش روشن نشود، چرا که منوکسید کربن و گازهای کشنده به سرعت در فضای خانه پخش می‌شوند، بنابراین باید همواره از باز بودن مسیر دودکش و نشتی نداشتن لوله و سالم بودن کلاهک دودکش که در انتهای دودکش، در بیرون از ساختمان نصب می‌شود اطمینان حاصل کرد، که این کنترل باید هرسال در ابتدای فصل سرما و قبل از روشن کردن بخاری انجام شود.
 • دقت کنید بعد از نصب بخاری گازی، لوله بخاری گازی (دودکش) باید سریعاً گرم شود و شعله بخاری نیز باید به رنگ آبی باشد.
 • اگر لوله دودکش بخاری بعد از نصب و روشن شدن بخاری گرم نشود به این معنی است که دودکش بطور اصولی و استاندارد نصب نشده است و گازهای سمی احتراق از منزل یا محل نصب بخاری گازی خارج نمی شوند که در این صورت مساله را به صورت جدی و تا رفع مشکل و ایجاد جریان گازهای احتراق و گرم شدن بدنه دودکش پیگیری نمائید.
 • همچنین توجه کنید که طول شلنگ گاز از شیر گاز ورودی تا بخاری نباید از ۱۵۰ سانتی متر بیشتر باشد، چرا که استفاده از شلنگ های گاز بلند برای رساندن گاز به نقاط مختلف منزل بسیار خطرناک است همچنین باید از شلنگ های لاستیکی تقویت شده که مخصوص گاز، استفاده شود، برای محکم کردن شلنگ های گاز نیز باید از بست های فلزی مناسب استفاده شود.
 • از قرار دادن لوله بخاری داخل سطل آب جدا خودداری کنید بدلیل پخش گاز سمی و کشنده مونوکسید کربن و مرگ خاموش.
به طور کلی باید در هنگام انتخاب بخاری های گازی دقت داشته باشید تا حتما بر روی کارتن و یا دفترچه راهنما این نکته قید شده باشد که دستگاه مجهز به سیستم حساس به میزان اکسیژن (ODS) است، سیستمی که به گفته متخصصان نصب و تعمیر دستگاه های گاز سوز متاسفانه در بسیاری از بخاری های شرکت های مختلف نصب نمی شوند و معمولا در تولید این محصولها  شرکت ها به نصب سنسور حرارتی اکتفا می کنند. البته سنسور های حرارتی هم تا حدودی با افزایش ایمنی، سطح ریسک ناشی از بروز حادثه را کاهش می دهند اما به تنهایی کافی نیستند.سیستم ODS و سیستم سنسور حرارتی:
 • سیستم سنسور های حرارتی به این شکل عمل می کنند که با زیاد شدن شعله و حرارت بدنه بخاری، فعال شده و شعله خاموش می شود. اما در سیستم ایمنی قطع جریان گاز، در اثر کاهش اکسیژن یا همان (ODS) ، اگر اکسیژن محیط به هر دلیلی به ۱۸ درصد کاهش یابد، بخاری خاموش می‌ شود و سیستم به طور خود کار جریان گاز ورودی به بخاری را قطع می کند،که این کار باعث نجات جان افراد حاضر در محیط می گردد.
 • همچنین وجود سیستم ایمنی ترموکوپل که در صورت خاموش شدن ،جریان گاز را به طور اتوماتیک قطع ‌کند امری اجباری برای تمام تولیدکننده‌های بخاری گازی محسوب می گردد.
برچسب انرژی را جدی بگیرید:
 • یکی از مواردی که هنگام خرید بخاری گازی باید به آن توجه کنید رده انرژی بخاری و بازده خالص تولید گرمای آن است، این رده انرژی بخاری با یک برچسب شفاف روی آن مشخص می‌شود.
 • روی این برچسب رده انرژی را با حروف انگلیسی نشان می‌دهند که هرچه به حرف A یا ابتدای الفبای انگلیسی نزدیک‌تر باشد، بازده خالص این محصول بیشتر و هرچه به حروف آخر الفبا نزدیک باشد، بازده خالص آن کمتر است. پس بهتر است بخاری‌ هایی را خریداری کنید که برچسب آنها یکی از حروف ابتدایی الفبای انگلیسی را نشان دهد.
(برای مطالعه راهنمای خرید رادیاتورهای برقی به بخش رادیاتورهای فولادی،قرنیزی و برقی مراجعه کنید.)
در صورتی که در فضای مورد نظر قبلا رادیاتور نصب شده باشد، اما گرمای لازم را تأمین نکند پیشنهاد می شود از بخاری های برقی مدلهای فن دار استفاده کنید تا ضمن گرم کردن هوای اتاق، آن را به جریان درآورد. در صورتی که فقط یک فرد در یک سالن حضور دارد و امکان گرم کردن تمام فضا نیست، پیشنهاد ما استفاده از بخاری برقی تابشی است در این صورت معمولا بخاری بایستی بر روی زمین و در کنار آن فرد قرار داده شود. در صورتی که محل مورد نظر اجازه قرار دادن بخاری برقی در چنین اندازه ای را نمی دهد، می توانید بخاری فن دار رومیزی استفاده کنید.
در سایت مرجع و فروشگاهی دماتجهیز بعنوان عضو رسمی اتحادیه لوازم شوفاژ و تهویه مطبوع، اطلاعات فنی و قیمت های تضمین شده ده ها مدل از انواع بخاری های گازی و برقی، از برندهای معتبر با گارانتی اصلی، جهت برخورداری شما عزیزان از حس خوب خرید بهینه و هوشمند ارائه گردیده است.
منبع دما تجهیز
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;