اظهارات ترکان در اجرای مبحث 22

به گزارش تاسیسات نیوز، مهندس ترکان مشاور رییس جمهور در امور هماهنگی نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری در همایش ملی نگهداری از ساختمان‌‌ها و حفاظت در برابر حریق با نگاهی به حادثه پلاسکو که روز چهارشنبه 27 دیماه در هتل المپیک برگزار شد، با بیان اینکه اتفاقی که در ساختمان پلاسکو رخ داد درس‌های بسیار مهمی به تمامی مهندسان داد، گفت: نگهداری از ساختمان که در مبحث 22 مقررات ملی ساختمان وجود دارد می‌تواند زمینه بسیار مناسبی در مقاومت ساختمان‌ها داشته باشد.


وی با اشاره به اینکه برای اداره ساختمان‌ها باید شرکت‌هایی را جهت نگهداری و مدیریت از آنها استخدام کنیم، گفت: مبحث 22 مقررات ملی ساختمان نقش مؤثری در اشتغال‌زایی ایجاد می‌کند، بنابراین باید نگاه جدیدی به این مبحث داشته باشیم.


مهندس ترکان تصریح کرد: متأسفانه موضوع نگهداری در پلاسکو بسیار نادیده گرفته شد به طوری که این ساختمان تبدیل به انبار مواد آتش‌زا شده بود و خاموش کردن آنها غیرممکن بود.


مشاور رییس جمهوردرامور هماهنگی نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری تأکید کرد: آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو مربوط به طراحی سازه آن نیست، بلکه عدم نگهداری و مدیریت آن باعث شد که این ساختمان به آتش کشیده شود و در نهایت به طور کامل فرو بریزد.


مشاور رییس جمهوردرامور هماهنگی نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری تصریح کرد: موضوع نگهداری در ساختمان‌ها بسیار مهم است و مسئولان در وزارت راه‌ و شهرسازی باید اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند.


در ادامه وی به مأموریت جدی خود که اصلاح بافت‌های فرسوده است اشاره کرد و گفت: خوشبختانه وزارت راه و شهرسازی در این حوزه اقدامات گسترده‌ای انجام داده به طوری که تا به امروز 500 محله در شهرها را جهت نوسازی تحت مطالعه خود قرار داده و این موضوع در راستای اصلاح بافت‌های فرسوده بسیار با اهمیت است.


مهندس ترکان تأکید کرد: در صورتی که شهرداری در بافت‌های فرسوده تنها ساختمان‌های دو طبقه را تخریب و ساختمان‌های چند طبقه بسازد خود ناهنجاری های بسیاری را در این بافت‌های ایجاد می‌کند، بنابراین باید محله‌ها نوسازی شود.


مشاور رییس جمهور در امور هماهنگی نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری ، یادآور شد: نوسازی محله‌ها از جهت محیط زیستی بسیار با اهمیت است که خوشبختانه اقدامات بسیار مهمی در این حوزه رخ داده است.


وی در ادامه به زلزله اخیر کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در گزارشات کنترل کیفیت، از سوی شرکت شستا، مشخص شد که در این مناطق تمامی ساختمان‌هایی که طبق مقررات ملی ساختمان ساخته شده است به هیچ عنوان تخریب نشدند و در این حوزه نظام مهندسی از لحاظ سازه‌ای موفق بوده است.


مهندس ترکان یادآور شد: تمامی ساختمان‌هایی که بر اساس مقررات ملی نظام مهندسی ساخته شده‌اند خراب نشده و این در حالی است که ساختمان‌هایی که مقررات ملی را رعایت نکرده‌اند به صورت کامل تخریب شده‌اند.


مشاور رییس جمهور در امور هماهنگی نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری به دو گزارش جدید در مورد جوش و کیفیت مصالح ساختمانی اشاره کرد و گفت: متأسفانه اصول فنی در هیچ یک از جوش‌کاری‌های ساختمانی رعایت نشده و تمامی ساختمان‌هایی که مصالح ساختمانی بی‌کیفیت استفاده کرده‌اند به صورت کامل تخریب شده است.


وی با بیان اینکه خوشبختانه مقررات ملی ساختمان که در سال‌های 1374 تدوین شده، توانسته است ساختمان‌های امنی را در هنگام زلزله برای مردم فراهم کند و این خود یک دستاورد بسیار بزرگ در این سال‌ها برای مهندسان به شمار می‌رود.


مهندس ترکان با اشاره به اینکه باید طبق مقررات ملی ساختمان ذهن خانواده‌ها برای خرید خانه، مقاومت ساختمان در برابر زلزله باشد، گفت: خوشبختانه در تمامی استان‌ها ساختمان‌ها از نظر سازه‌ای خوب است و این یک پیشرفت بسیار عالی در حوزه ساختمان سازی به شمار می‌رود.


مشاور رییس جمهور در امور هماهنگی نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری در ادامه به انتخاب ناظر از سوی صاحب ملک اشاره کرد و گفت: در هنگام ساخت و ساز باید ناظر مستقل از سازنده نظارت کند که این خود می‌تواند باعث اطمینان کیفیت ساختمان در زمان بهره‌برداری باشد.


وی در ادامه به مشکل دو نقشه‌ای اشاره کرد و گفت: برخی از سازنده‌ها نقشه‌ای با مهر نظام مهندسی ارائه می‌کنند، اما نقشه دیگری را در هنگام اجرا استفاده می‌کنند که باید هرچه سریعتر از این خطای بزرگ جلوگیری کنیم.


مهندس ترکان در پایان به تهیه شناسنامه فنی و ملکی ساختمان اشاره کرد و گفت: شناسنامه فنی و ملکی ساختمان کمک مؤثری به خریداران می‌کند تا از تمامی ویژگی‌های فنی و اجرایی ساختمان در برابر زلزله آگاه شوند.

 

 

 

 

 

 

انتهای خبر

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;