استخراج مقادیر زیاد آب از هوا رقیق

0

 محققان آمریکایی موادی کشف کرده‌اند که در شرایط ایده آل می‌تواند ۸.۶۶ لیتر آب از هوا استخراج کند.

به گزارش پایگاه پایگاه خبری تاسیسات نیوز، آب تمیز همه جا در محیط اطراف ما وجود دارد البته نه به شکل آشامیدنی. اکنون محققان آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز، موادی کشف کرده‌اند که می‌تواند از هوا مقادیر زیادی آب استخراج کند.
پیش از این نیز سیستم‌هایی ابداع شده بودند که می‌توانستند آب از هوای جمع آوری کنند؛ عامل اساسی این سیستم‌ها ماده‌ای است که چهارچوب فلزی-آلی (MOF) نامیده می‌شود. این ساختارها بالاترین منطقه سطحی از هر ماده شناخته شده‌ای را دارا هستند به این معنی که اگر بتوان تنها یک گرم از یک ماده MOF را باز کرد، می‌توان با آن یک زمین فوتبال را پوشش داد. فضای داخلی این مواد آن‌ها را برای جذب و ذخیره آب مناسب می‌کند.
محققان در مطالعات قبلی موفق شدند تا از چهارچوب‌های فلزی-آلی MOFs برای جذب بخار آب از هوای و جمع آوری آن به شکل مایع برای نوشیدن استفاده کنند. این مطالعات نتایج متفاوتی داشتند بطوریکه میزان آب استخراجی از ۱۰۰ میلی لیتر هوا در هر کیلوگرم MOF استفاده شده در طرح محققان دانشگاه کالیفرنیا برکلی تا تولید بیش از ۱.۳ لیتر آب در روز در هر کیلوگرم MOF متفاوت بود.
اما اکنون محققان آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز ، موفق به شناسایی یک MOF شده‌اند که می‌تواند در شرایط ایده‌آل ۸.۶۶ لیتر آب در هر روز در هر کیلوگرم MOF تولید کند. محققان این یافته را خارق‌العاده توصیف کردند و می‌گویند این ماده به آن‌ها کمک می‌کند تا شناخت خود را از این مواد افزایش داده و نسل بعدی روش‌های استخراج آب را کشف کنند.
محققان برای ابداع این نوع جدید MOF که کارایی بهتری دارد، ۱۰ نوع مختلف MOF را مورد مطالعه قرار دادند تا متوجه شوند چه ویژگی‌هایی آن‌ها را موثرتر می‌سازد. محققان همچنین چگونگی تاثیر شرایط مختلف محیطی مانند دمای هوا و رطوبت را نیز بر توانایی این مواد برای جذب بخار آب بررسی کردند.
اکنون پژوهشگران تصمیم دارند که انواع دیگر MOF  و چگونگی ترکیب و پیکربندی آن‌ها را مورد بررسی قرار دهند تا متوجه شوند که آیا این سیستم می‌تواند بطور موثرتر و احتمالا در شرایط خشک تر نیز عمل کند یا خیر.
منبع خبرگزاری مهر
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

;